Oto, jak Gryczyński opisuje ich losy: "Józef i Marianna znali się od dziecka. Razem bawili się, uczyli w szkole, paśli gęsi i krowy za wsią etc. Kiedy dorośli, zapałali do siebie miłością wielką i namiętną, lecz nie dane było im się nią cieszyć, ponieważ rodzice Józefa, dosyć bogaci jak na przedwojenne czasy, kategorycznie nie zgadzali się na ślub syna z piękną, mądrą, lecz biedną Marianną.
Młodzi przez 10 lat spotykali się za wsią ukradkiem, zawsze w największej tajemnicy przed swoimi rodzinami. Po pewnym czasie przyszło na świat ich nieślubne dziecko, które wkrótce po urodzeniu zmarło.
- Skoro zmarło, to nie musisz się już żenić z Marianną, poszukaj sobie innej! - rzekli rodzice do Józefa. Młodzi pomimo tego nieszczęścia jeszcze bardziej związali się ze sobą, wszystkim na przekór.
W 1935 roku na Wielkanoc w pobliskim Łopusznie Józef podszedł tuż po mszy w kościele do księdza kanonika, aby wyjawić mu swój problem z ożenkiem. - A ile ty masz lat, synku? - zapytał ksiądz dobrodziej. - Trzydzieści - odparł Józef, a ksiądz na to: - Więc już nie musisz się pytać rodziców o zgodę. Przyjdźcie, to udzielę wam ślubu. Gdzie twoja wybranka? - Stoi za drzwiami zakrystii. - To ją wprowadź i znajdź świadków - polecił kanonik. Uradowany Józef wybiegł na rynek, sprowadził dwóch przypadkowych świadków i ksiądz udzielił młodej parze ślubu, po czym małżonkowie spokojnie rozeszli się do swoich domów, każde z osobna nikomu nic o ślubie nie wspominając.
Pewna kumoszka doniosła jednak niebawem o tym wydarzeniu rodzicom Józefa, mówiąc: A wiecie, że Józek się właśnie ożenił? I wówczas, po chwili zdumienia... nałapano kur, kaczek, gęsi, nagotowano grochu z kapustą i ziemniaków, posłano do karczmy znajomego Żyda po gorzałkę, wysłano bryczkę po matkę i brata Marianny (jej ojciec już wtedy nie żył), a następnie po kapelę! Wyprawiono niespodziewane, lecz huczne wesele, na którym bawiła się cała wieś.
Później młodzi wybudowali skromny domek, lecz wkrótce nadeszła wojna. A wraz z nią klęska wrześniowa, podczas której Józef cudem uniknął śmierci. Otrzymał kartę mobilizacyjną do Przemyśla, ale zanim dotarł na miejsce, to byli tam już Niemcy. Z trudem przedarł się z powrotem do rodzinnej wioski. Nastał czas hitlerowskiej okupacji, okres biedy i nieustannego strachu o życie własne i swoich bliskich. A tuż po nim komunistyczny totalitaryzm sowiecki...
Józef i Marianna mimo odium zła, które na nich spadło, żyli z sobą szczęśliwie, choć dni i lata mieli wypełnione ciężką pracą w gospodarstwie domowym i na roli. Dzieci własnych, prócz tego, które zmarło przed wojną, już potem nie mieli, ale za to ofiarnie pomagali w wychowaniu licznej gromadki dzieci nieżyjącego brata Józefa.
Kiedy spytałem Józefa o jego receptę na długowieczność i świetną kondycję, odparł, że jest to zasługa odpowiedniej diety. Codziennie rano wypijał szklankę zaparzonego siemienia lnianego, spożywał marynowany czosnek i cebulę, a wieczorem kieliszek nalewki ziołowej własnej roboty. Dodam, że widziałem go jadącego rowerem, gdy miał już ponad 95 lat. Wprawiło mnie to niemal w osłupienie, bo radził sobie, jak na swój wiek - znakomicie. Prócz tego miał doskonałą pamięć i wzrok. Bez okularów czytał "Zielony Sztandar", po który udawał się rowerem do miasteczka nawet zimą.
Za kilka ofiarowanych mu pamiątkowych zdjęć, wykonanych podczas naszego wcześniejszego spotkania, chciał koniecznie zapłacić aż 50 zł. Długo przekonywałem go, aby tego zaniechał. Małżonkowie do końca życia byli pełni humoru i cnót wszelakich.
Po ich śmierci rozmawiałem z ludźmi, którzy zachowali o nich jak najlepsze wspomnienia. Marianna zmarła tuż przed Wielkanocą 2002 roku w wieku 96 lat. W dniu jej pogrzebu padał deszcz ze śniegiem, wiał porywisty wiatr. Józefowi z trudem wyperswadowano, by nie odprowadzał żony na cmentarz, bo jeszcze złapie jakieś zapalenie.
Opowiadano mi, że w dniu pogrzebu Marianny, kiedy rodzina i sąsiedzi odmawiali w domu różaniec przy jej zwłokach, Józef wszedł tam z zewnątrz, położył się obok w kuchni w poprzek stojącego tam łóżka i opierając się plecami o ścianę, z całej siły prasnął czapką o podłogę, aż wzbił się kurz. Zdecydowanym, silnym głosem rzekł: "dziś ją, a za tydzień mnie pochowacie".
Mariannę złożono w mogile w sobotę, a w Poniedziałek Wielkanocny wystraszona jego słowami rodzina posłała po doktora Germana do Łopuszna (woj. świętokrzyskie), by przebadał Józefa. Okazało się, że poza osłabieniem i rozbiciem przeżyciami nic mu szczególnie nie dolega. Dostał więc tylko zastrzyk na wzmocnienie i witaminy.
Przez kolejne dni Józef prawie z nikim nie rozmawiał, zamknął się w sobie, ale nadal był sprawny fizycznie. Przechadzał się bez celu po podwórku i dużo rozmyślał. W czwartkowy wieczór po Wielkanocy nazbierał gałązek, usmażył sobie ulubioną jajecznicę i położył się spać. Rankiem następnego dnia o 4:30, gdy Andrzej, syn jego bratanka, wychodząc do pracy, zaglądnął do niego, to Józef spał jeszcze, oddychając spokojnie przez sen. Gdy pół godziny później ktoś z rodziny zajrzał tam znów - Józef już nie żył. Zabiła go zgryzota po śmierci ukochanej, której ślubował miłość…
I chociaż historia małżeństwa Józefa i Marianny już jakiś czas temu ujrzała światło dzienne za sprawą Adama Gryczyńskiego, to w dalszym ciągu wzrusza i chwyta za serce.
(DK)
onet.pl
________________________________________________________________________
-ada: Czuję się tak, jakby to, co normalne, w tym zwariowanym świecie było jakimś obiektem muzealnym. To tak, jak filmach sf, w których ludzie nie widzieli nigdy trawy, nie czuli miłości i nie jedli sałaty. Tak się zachowujemy, czytając o miłości i małżeństwie aż po grób. To było przecież normalne małżeństwo. To nasze współczesne związki nie są normalne i trudno mówić czasem w ogóle o małżeństwie. To raczej układy finansowo-logistyczne. Całe życie marzyłam o takim małżeństwie i rodzinie, ale niestety, na siłę zostałam rozwódką, kobietą wyzwoloną, obecnie w wolnym związku, wcześniej samotną matką, z kilkoma fakultetami, robiącą karierę, obecnie z domem, samochodem, psem, kredytem, psychologiem i rzekomo szczęśliwym życiem, bo dostatnim finansowo. Oddałabym to wszystko za możliwość małżeństwa, rodziny z tym, którego pokochałam taką miłością, jak w tym tekście.
_________________________________________________________________________
Ryczę.
lot of love,
M.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz